Nikdy som nedovolil, aby škola stála v ceste môjmu vzdelaniu.

Autor: Lukáš Dzuroška | 14.11.2011 o 15:16 | (upravené 14.11.2011 o 16:03) Karma článku: 8,05 | Prečítané:  2600x

V časoch kedy sa slávny spisovateľ Mark Twain vyjadril touto vetou ešte ani nevidel akú nadčasovú hodnotu bude mať jeho motto. Obzvlášť v rozvinutých krajinách, kde jednoducho ľuďom, ktorí chcú byť úspešní už zaručene nestačia základné poznatky a vzdelanie získané na ktorejkoľvek strednej, či vysokej škole.

 

Som presvedčený, že nasledujúce riadky sú univerzálne platné pre väčšinu rozvinutých krajín sveta, ale skúsim sa orientovať na slovenskú situáciu a realitu, ktorej denne čelím(e).

Začnime požiadavkami trhu. Na začínajúceho podnikateľa aj zamestnanca si pripravujú hodnotiace normy zamestnávatelia aj potenciálni partneri - niekoľkoročne skúšaní, znalí situácie a vlastných potrieb, ktoré samozrejme požadujú pokryť. Ak toho nie ste schopní – ďakujeme, určite sa Vám ozveme.. J

Čo to vlastne znamená spĺňať tieto normy? V prípade, že nie ste známi niektorého zamestnanca z HR oddelenia, nebodaj člena výkonnej rady, Vaše získané vysokoškolské vzdelanie, jeden jazyk a part-time brigáda v kaviarni, reštaurácii, či na jahodách v Taliansku Vám stačiť na dobrú pozíciu určite nebude.

Povedané veľmi kriticky, slovenské školstvo, hlavne to vysokoškolské je v úbohom stave, do ktorého sa dostalo „vďaka“ zmene systému s rovnakými ľuďmi a rýchlemu pokroku, kde už zajtrajšie informácie sú nevyhnutnou súčasťou dnešného úspechu na trhu. HR recruiteri a potenciálni biznis partneri o tom vedia a preto hľadajú tých „lepších“, ktorí sa dokážu predať, majú už nejaké skúsenosti, referencie, viac jazykov, dodatočné vzdelanie, zahraničné univerzity a iné „pro-aktivity“, ktoré dokázali získať svojou odvahou, chuťou a vlastnou iniciatívou, keď sa im ich alma-mater málila.

Poviete si: „To je síce pekné mudrlant, ale ako mám k skúsenostiam prísť, keď som ešte len študent?“ Ja to poviem teraz veľmi alibisticky, ale pravdivo: Len tí, ktorí to dokážu sami, majú najlepší štart a potenciál byť úspešní na dnešnom veľmi rýchlo sa meniacom trhu. Je potrebné nedovoliť škole, aby som sa zakuklil a zavalil „len“ v pravidelnom príleve „out of date“ informácií, skúšok, nezmyselných nárokov a demotivačných prístupov. Bájne slovíčko „proaktivita“ tu nadobúda svoj zmysel. Pohľad z perspektívy do budúcnosti, dodatočné zdroje, literatúra a prehlbovanie poznatkov, vyhľadávanie príležitostí, aktívne počúvanie a to všetko s jediným cieľom: Získať potrebné vzdelanie a neustále ho prehlbovať v oblastiach o ktoré sa zaujímam a v ktorých chcem svoju kariéru budovať a samozrejme ideálne aj byť úspešný.

Obdivujem a ďakujem starším a skúseným podnikateľom, manažérom, kvalitným profesorom, ktorí mi pomohli otvoriť oči, keď som to potreboval a začal naozaj získavať svoje vzdelanie. Po skončení hodín a prednášok (často aj počas) robiť to čo ma baví, rozvíjať sa v tom a pracovať na sebe. Kvôli svojim záujmom a vzdelaniu som dokonca stratil jeden rok štúdia, prestúpil na inú univerzitu, stratil som iné časti študentského života v podobe voľného času, spoločných akcií, zábavy, pravidelného športovania, oddychu, ale aj úsmevu na tvári.

Napriek tomu som dnes zatiaľ maximálne spokojný a hlavne: nemusím mať rád to, čo robím. Ja robím to, čo mám naozaj rád.

Možno predbieham, keďže mám 23 rokov, ešte ma čaká doštudovanie externého štúdia FMUK a následne dúfam aj s veľkým záujmom a očakávaním MBA v zahraničí. Každopádne viem a som na to hrdý, že som nikdy nedovolil a ani nedovolím, aby škola stále v ceste môjmu vzdelaniu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Galkova kauza odpočúvania trvá roky, súdy ju nechcú riešiť

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.


Už ste čítali?